Zaświadczenia ADR – znowu może ich zabraknąć

Od 1 stycznia 2013 r. zaświadczenia ADR, zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu, są wydawane w formie plastikowej karty. Ma to utrudniać fałszowanie tych dokumentów.

Resort transportu właśnie rozpisał kolejny, drugi przetarg na druk kart oraz na ich dystrybucję. Problem w tym, że rozstrzygnięcie go może trwać miesiącami, a eksperci szacują, że kart wyprodukowanych na podstawie pierwszego przetargu zabraknie już po wakacjach. Do tego czasu nowy przetarg może być jeszcze nierozstrzygnięty.

Jeśli tak się stanie, powtórzy się sytuacja z początku roku. Realizacja pierwszego przetargu ruszyła za późno. Nowe blankiety obowiązywały od początku roku, ale resort ogłosił przetarg na ich produkcję dopiero 31 grudnia 2012 r. Dokumenty pojawiły się w obiegu w marcu tego roku, w związku z czym przez 3 miesiące niektórzy kierowcy nie mogli realizować przewozów towarów niebezpiecznych.

Podczas pierwszego przetargu zamówiono tylko 12,5 tysiąca kart, a do końca kwietnia wydano już ich 9 tysięcy. Wiadomo, że każdego roku uprawnienia odnawia bądź uzyskuje 20 tysięcy osób. W związku z tym bardzo prawdopodobne, że zaświadczenia ADR skończą się, zanim następne zostaną wprowadzone do obiegu.

 

 

autor: Aldona Kapica, specjalista z zakresu transportu drogowego

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365369
Dzisiaj15
Wczoraj139
Tydzień15
Miesiąc4015