ITD nie sprawdza różnic w przebiegu pojazdu

Kierowcy stosują wykresówki lub karty kierowcy zawsze, kiedy prowadzą pojazd, już od momentu, w którym go przejmują. W dniach, kiedy nie jeżdżą, nie mają obowiązku rejestrowania swojej pracy. Kierowca, który prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać do kontroli wykresówki za bieżący dzień i z poprzednich 28 dni. Jeśli korzysta z tachografu cyfrowego, powinien przedstawić kartę z zarejestrowanymi danymi obejmującymi taki sam okres.

Za dni, za które nie ma zapisów, wystawia się zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Wypisuje się je, w przypadku gdy kierowca:

    * był na zwolnieniu lekarskim,
    * przebywał na urlopie wypoczynkowym,
    * miał czas wolny od pracy,
    * prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,
    * wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,
    * pozostawał w gotowości.

Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dokumentów uzasadniających różnice w przebiegu pojazdu. Nie ma żadnych przeszkód, aby pojazd używany był przez kilku kierowców, nawet przez całą dobę. Właściciel auta może użyczać go, komu chce odpłatnie lub nieodpłatnie.

Jeżeli przedsiębiorca obawia się, że kontrolujący będą mieli wątpliwości dotyczące różnic w przebiegu pojazdu, może przedstawić inspektorom umowę dotyczącą wypożyczania samochodów. Może wyposażyć swoich kierowców w kopie takich umów, jednak nie jest to wymagane. Kontrolerom powinien wystarczyć komplet wykresówek i zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu przez kierowców z okresu poprzednich 28 dni.

 

 

Podstawa prawna:

    * rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz.Urz. UE L z 31 grudnia 1985 r.),
    * ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265),
    * ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155).

źródło: Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365368
Dzisiaj14
Wczoraj139
Tydzień14
Miesiąc4014