Izby Celne nie muszą płacić VAT od sprzedaży skonfiskowanych aut

Sąd Administracyjny. Taka sprzedaż, realizowana w ramach zadań publicznych nałożonych na izbę celną, nie podlega VAT.

Wyrok dotyczy Izby Celnej z Opola, która toczyła spór w tej sprawie z Izbą Skarbową w Łodzi. We wniosku o interpretację podatkową izba celna wyjaśniła, że samochód, który był wykorzystywany do przemytu papierosów, został skonfiskowany wyrokiem sądu rejonowego i izba musiała go sprzedać w ramach postępowania likwidacyjnego. Izba celna była przekonana, że nie będzie musiała zapłacić VAT, bo sprzedaż samochodu została jej powierzona w ramach realizowanych zadań publicznych. Argumentowała, że sprzedaż samochodu nie jest sprzedażą wynikającą z kodeksu cywilnego, bo izba nie sprzedaje go w ramach własnej działalności gospodarczej.

Izba Skarbowa w Łodzi była jednak innego zdania - uznała, że izba celna musi zapłacić VAT od sprzedaży samochodu, bo sprzedaż ta spełnia wszystkie warunki sprzedaży wynikające z kodeksu cywilnego. Na skutek skargi izby celnej sprawa znalazła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu. Sąd uwzględnił skargę izby i stwierdził, że sprzedaż samochodu, odbywająca się w drodze egzekucji, nie może być uznana za cywilną umowę sprzedaży, a dyrektor Izby Celnej nie może być w tym wypadku uznany za handlowca prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Izba skarbowa zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddalił w czwartek jej skargę.

- Organy państwa płacą VAT, jeśli są normalnymi uczestnikami obrotu, a ich działania mają wpływ na konkurencyjność na rynku - powiedział sędzia Arkadiusz Cudak, uzasadniając wyrok. Wyjaśnił, że przy sprzedaży skonfiskowanego samochodu izba celna działa jako organ władzy i wykonuje wyrok sądu rejonowego, dlatego nie można uznać, że jest uczestnikiem obrotu gospodarczego. Sędzia dodał, że podatek VAT jest podatkiem jednolitym dla całej Unii Europejskiej, dlatego nie można się w tej sytuacji odwoływać do krajowych przepisów prawa cywilnego.

 

 

źródło: PAP

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365368
Dzisiaj14
Wczoraj139
Tydzień14
Miesiąc4014