Co wolno drogówce?

Funkcjonariusz, zarówno umundurowany jak i po cywilnemu ma prawo do wydawania poleceń i sygnałów kierowcom i innym uczestnikom ruchu (w tym pieszym). Umundurowany policjant daje sygnały do zatrzymania "lizakiem" lub ręką, a w razie mgły i po zmroku tarczką z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Ma prawo zatrzymać nas w dowolnym miejscu, warunkiem jest jedynie aby zatrzymanie to nie stwarzało zagrożenia na drodze. Funkcjonariusz po cywilnemu może natomiast zatrzymać kierowcę wyłącznie w terenie zabudowanym, w dodatku nie może dawać sygnału do zatrzymania ręką - muszą być to wspomniane "lizak" lub latarka. W przeciwnym razie kierowca nie musi reagować na dawane przez niego znaki.

 Umundurowany policjant może dawać sygnały do zatrzymania się z samochodu i wcale nie musi być to oznakowany radiowóz, natomiast policjant po cywilnemu może zatrzymać nas z radiowozu, ale tylko w obszarze zabudowanym. Jeżeli podróżujemy po zmroku i nie mamy pewności czy osoba dająca znaki faktycznie jest funkcjonariuszem powinniśmy skontaktować się telefonicznie z policją i podać numer rejestracyjny danego pojazdu.

Zgodnie z prawem po zatrzymaniu policjant musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Umundurowany funkcjonariusz okazuje legitymację dopiero na prośbę kierowcy zaś "cywil" musi ją okazać od razu po zatrzymaniu. Okazanie musi nastąpić w taki sposób, by kierowca mógł przeczytać i ewentualnie spisać dane. Policjant może wydać kierowcy i pasażerom polecenie opuszczenie pojazdu oraz zażądać od kierującego, by podał się badaniu trzeźwości, np. alkomatem. Jeżeli kierowca odmówi, to policjant może zlecić badanie krwi i ma prawo zastosować środki przymusu.

Przepisy zezwalają funkcjonariuszowi na zabranie samochodu o ile prowadzący jest nietrzeźwy, brak jest wymaganych dokumentów i ważnej składki OC, auto jest w złym stanie technicznym lub narusza wymagania ochrony środowiska. W przypadku braku ważnego przeglądu lub gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze to policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Kierowca i pasażerowie mogą zostać poproszeni o udanie się do radiowozu, ale tylko w określonych przypadkach - przykładowo, gdy funkcjonariusz chce zbadać trzeźwość prowadzącego a poza autem policyjnym nie jest to możliwe lub w celu pokazania materiału nagranego przez wideorejestrator.

 W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że uczestnik ruchu popełnił czyn zabroniony, policjant ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej, sprawdzenia zawartości bagażu, ładunku lub...sprawdzenia telefonu komórkowego. Przeszukania ograniczają konstytucyjne prawo do prywatności i nietykalności osobistej, nie mogą więc być traktowane jako standardowy element kontroli drogowej. Warto wiedzieć, że kierowca ma prawo złożyć na funkcjonariusza zażalenie jeśli uważa, że kontrola przebiegła w sposób nieprawidłowy lub przeszukanie auta było bezpodstawne. Może także zażyczyć sobie sporządzenia protokołu z przeszukania.

 

 

Źródło: Yanosik.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365368
Dzisiaj14
Wczoraj139
Tydzień14
Miesiąc4014