Zatrzymanie pojazdu do kontroli przez Policję

Zarówno umundurowany policjant, jak i ubrany po cywilnemu ma prawo do wydawania poleceń i sygnałów kierowcom oraz innym uczestnikom ruchu.


Policjant w mundurze i bez

Umundurowany funkcjonariusz daje sygnały do zatrzymania lizakiem lub ręką, a w razie mgły i po zmroku używa tarczki z czerwonym odblaskiem lub latarki z czerwonym światłem. Policjant w mundurze ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli w dowolnym miejscu (bez względu na to, czy jest to teren zabudowany czy nie). Ważne tylko, aby zatrzymanie auta nie stwarzało zagrożenia na drodze.

Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę wyłącznie na terenie zabudowanym i może to zrobić tylko lizakiem lub latarką. W przeciwnym razie kierowca nie musi reagować na dawane przez niego znaki.

Funkcjonariusz w mundurze może dawać sygnały do zatrzymania się z samochodu i wcale nie musi być to oznakowany radiowóz. Z kolei policjant po cywilnemu może zatrzymać nas z radiowozu, ale tylko na terenie zabudowanym. Jeżeli podróżujemy po zmroku i nie mamy pewności czy osoba chcąca zatrzymać pojazd do kontroli jest policjantem, powinniśmy skontaktować się telefonicznie z policją i podać numer rejestracyjny danego pojazdu.


Zatrzymanie

Po zatrzymaniu funkcjonariusz musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Umundurowany policjant okazuje legitymację dopiero na prośbę kierowcy, a policjant po cywilnemu musi okazać ją od razu. Kierowca powinien móc przeczytać i ewentualnie spisać dane identyfikujące policjanta z legitymacji.

Policjant może kazać kierowcy i pasażerom opuścić pojazd. Może też zażądać od kierującego, by poddał się badaniu sprawdzającemu trzeźwość, np. alkomatem. Jeżeli kierowca odmówi, policjant może zlecić mu badanie krwi i ma prawo zastosować środki przymusu. Jeśli kontrola wykaże prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, policja może zabrać samochód. Podobnie stanie się w przypadku braku wymaganych dokumentów i opłaconej składki OC, złego stanu technicznego auta oraz naruszania wymagań ochrony środowiska. Policjant może także zabrać dowód rejestracyjny, jeżeli okaże się, że przegląd techniczny auta nie został przeprowadzony w wyznaczonym terminie lub pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze.

Kierowca i pasażerowie mogą zostać poproszeni o udanie się do radiowozu, ale tylko w określonych przypadkach – np. gdy policjant chce zbadać trzeźwość kierującego, a poza radiowozem nie byłoby to możliwe lub gdy kierowca musi zostać zabrany do izby wytrzeźwień albo jednostki policji. Możemy zostać również wezwani do radiowozu w celu obejrzenia materiału zarejestrowanego przez wideorejestrator oraz gdy byliśmy świadkami jakiegoś zdarzenia i funkcjonariusz musi spisać nasze zeznania.


Przeszukanie auta

Funkcjonariusz policji ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej czy sprawdzenia zawartości bagażu lub ładunku, ale przeszukania nie mogą być przeprowadzane rutynowo. Policjant może przeszukać samochód tylko, gdy podejrzewa uczestnika ruchu o popełnienie czynu zabronionego.

Przeszukanie ogranicza konstytucyjne prawo do prywatności i nietykalności osobistej, nie może więc być traktowane jako standardowy element kontroli drogowej. Kierowca ma prawo złożyć na funkcjonariusza zażalenie jeśli uważa, że kontrola pojazdu przebiegała w sposób nieprawidłowy lub przeszukanie auta było bezpodstawne. Może także zażyczyć sobie sporządzenia protokołu z przeszukania.

 

 

Źródło: yanosik.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365368
Dzisiaj14
Wczoraj139
Tydzień14
Miesiąc4014