Jazda drugim autem − zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu niepotrzebne

Gdy kierowca prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać do kontroli wykresówki z bieżącego dnia i poprzednich 28 dni. W przypadku tachografu cyfrowego powinien okazać kartę z zarejestrowanymi danymi z tego okresu. Przepis wymaga udokumentowania aktywności kierowcy z okresu 28 dni wstecz, a nie aktywności pojazdu z tego okresu. Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu ma na celu udokumentowanie i uzasadnienie braku wykresówek z któregokolwiek okresu w ciągu ostatnich 28 dni. Wykresówek tych nie należy zostawiać w innym pojeździe w przypadku jego zmiany, lecz mieć je zawsze przy sobie w trakcie wykonywania przewozu drogowego.

Kierowcy stosują wykresówki lub karty kierowcy w każdym dniu, w którym prowadzą pojazd, począwszy od momentu, w którym go przejmują. W dniach, kiedy nie prowadzą nie mają obowiązku rejestrowania swojej pracy na wykresówkach i za te okresy powinni posiadać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Kiedy kierowca prowadzi drugi pojazd i posiada zapisy tachografu z okresu jego prowadzenia, nie trzeba mu wystawiać żadnego zaświadczenia. Musi je mieć przy sobie jedynie za te okresy, gdy nie prowadzi żadnego z samochodów.

Potwierdza to treść art. 31 ust 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek wystawić kierowcy zatrudnionemu u niego zaświadczenie, w przypadku gdy kierowca:

    1. przebywał na zwolnieniu lekarskim,
    2. był na urlopie wypoczynkowym,
    3. miał czas wolny od pracy,
    4. prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,
    5. wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,
    6. pozostawał w gotowości.

Podstawa prawna:

    * art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155),
    * art. 15 ust. 2 i ust. 7a rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym,
    * decyzja Komisji nr 2007/230/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie
    * art. 87 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym.

 

 


autor: Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

374939
Dzisiaj81
Wczoraj195
Tydzień1021
Miesiąc2796