Węgrzy apelują o ograniczenia w ruchu ciężarówek

Węgierska policja zaapelowała do polskiej, aby ta wstrzymywała ruch ciężarówek jadących z Polski (przejście graniczne w Chyżnem) przez Słowację i Czechy na Węgry.

Obfite opady śniegu spowodowały, że w przygranicznych regionach na Węgrzech zablokowane zostały setki ciężarówek. Ich ruch został wstrzymany.

Insp. Sokołowski poinformował, że policja słowacka już zatrzymuje pojazdy ciężarowe jadące na Węgry, na parkingach na granicy, przed granicą i w głębi kraju, by nie doszło do paraliżu dróg.

- Słowacy współpracują także z policją czeską, która zatrzymuje ruch samochodów ciężarowych, by poprawić sytuację w zakresie przejezdności dróg na Węgrzech - powiedział rzecznik KGP.

- Z ostatnich informacji, które do nas napływają, wynika, że strona węgierska wpuszcza tylko niektóre pojazdy zgodnie z dokumentacją przewozową, które jadą do Rumunii i Bułgarii, i dalej na południe. Nie dotyczy to jednak ruchu w kierunku Słowenii i Włoch - powiedział Sokołowski.

Obfite opady śniegu we Włoszech i na Słowenii spowodowały, że w przygranicznych regionach na Węgrzech zablokowane zostały we wtorek setki ciężarówek. Dzień wcześniej z powodu opadów śniegu Słowenia zamknęła granicę dla samochodów o masie powyżej 7,5 tony. Tylko w węgierskim regionie Zala, przy granicy ze Słowenią, utknęło 800 pojazdów.

Dla ciężarówek po węgierskiej stronie granicy nie starcza już miejsc parkingowych wzdłuż autostrad i dróg krajowych. Pojazdy stoją na pasach awaryjnych i poboczach, co utrudnia ruch - podaje węgierska agencja MTI. Węgierskie władze szacują, że zanim sytuacja się ustabilizuje, minie około dwóch dni. Służby reagowania kryzysowego dostarczają kierowcom zablokowanych ciężarówek napoje i żywność.

źródło: PAP/Gazeta.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365369
Dzisiaj15
Wczoraj139
Tydzień15
Miesiąc4015