Ecotaxe we Francji

Opłata drogowa będzie dotyczyła wszystkich pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Więc nie będzie już możliwości poruszania się po Francji bez ponoszenia opłat.

Projekt ten, bo tak możemy mówić o Ecotaxe, powstał z inicjatywy Ministerstwa Ekologii, Gospodarki Rozwoju Regionalnego oraz Transportu i Budownictwa, ma on na celu wniesienie dodatkowych środków do budżetu Francuskiej Agencji Finansowania Infrastruktury Transportowej oraz budżetów władz lokalnych i regionalnych. Środki z tych wpływów mają zostać przekazane na rozwój sfery ochrony środowiska, rozwój infrastruktury oraz mają promować zrównoważony rozwój gospodarczy.

Wprowadzenie Ecotaxe we Francji, z jednej strony oznacza dodatkowy wpływ środków pieniężnych do budżetu, ale również oznacza zwiększenie kosztów dla przewoźników. Podniesienie wydatków związanych z przejazdem przez Francję ma wzrosnąć od 5 do 15%. Stawka ta będzie wynosiła 0,125 euro w zależności od osi pojazdu, klasy Euro i tonażu.

Projekt ten ma zostać wdrożony w październiku i od razu ma obejmować obszar całej Francji. Zredukowana stawka będzie obowiązywała w trzech regionach Francji, w Akwitanii i w regionie Midi – Pyrenees stawka ma być niższa o 25%, natomiast w Bretanii o 40%.

Zwolnione z opłat będą pojazdy uprzywilejowane (policja, straż pożarna oraz karetki pogotowia ratunkowego itp.), rolnicze, wojskowe, oraz działające w transportowaniu pasażerów.

Dostawcy kart flotowych w tym Eurowag dysponują możliwością zarejestrowania pojazdów w systemie Ecotaxe na zasadach płatności odroczonej post – pay. W tym celu wprowadzone zostało również uniwersalne urządzenie, które będzie wykorzystywane zarówno we Francji jak i Hiszpanii.

 

 


źródło: eurowag.com

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365647
Dzisiaj150
Wczoraj143
Tydzień293
Miesiąc4293