Ciężarówki zapłacą za przejazd drogą ekspresową S8

Od 30 marca droga ekspresowa S8 będzie płatna dla samochodów ciężarowych. System elektronicznego poboru opłat obejmie kolejnych 160 kilometrów dróg w całym kraju.

Kierowcy długo czekali na przebudowę drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Warszawy. Remont, który zakończył się w trzecim kwartale ubiegłego roku, przeciągnął się o kilka miesięcy. Droga została całkowicie przebudowana i na niektórych odcinkach poszerzona.

Do tej pory kierowcy z tego 93-kilometrowego odcinka mogli korzystać bezpłatnie, teraz właściciele większych pojazdów będą musieli płacić. Od 30 marca za przejazd zapłacą kierowcy pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Samochodem osobowym nadal będziemy mogli jechać nią za darmo.

- Sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 160 kilometrów. Do mapy płatnych tras dołączą m.in. fragmenty dróg ekspresowych S7, S8, S19 oraz dróg krajowych nr 4, 7 i 79. Łącznie z wymienionymi wyżej odcinkami, system będzie obejmował ok. 2190 kilometrów dróg - informuje Magdalena Sobota z biura prasowego viaTOLL.

Podróżujący samochodami ciężarowymi za korzystanie z dróg płacą w zależności od klasy drogi, którą się poruszają, ciężaru pojazdu oraz emisji spalin. Stawki te wahają się od 16 do 53 gr za przejechany kilometr. Jak zapewnia operator systemu, taki podział sprawił, że coraz więcej przewoźników zaczęło odmładzać swoje floty. Wymieniają samochody na bardziej przyjazne dla środowiska, aby płacić niższe stawki za korzystanie z dróg.

Wprowadzenie systemu poboru opłat kosztowało dotychczas ok. 1,1 mld zł. Kwota ta zwróciła się już na początku tego roku. Teraz system zaczyna przynosić zyski. - Na koniec stycznia 2013 r. na koncie Krajowego Funduszu Drogowego zaksięgowano ponad 1,415 mld zł - dodaje Sobota.

Kierowcy za korzystanie z dróg objętych systemem płacą każdego dnia średnio 3 mln zł. Docelowo, w 2018 r. system elektronicznego poboru opłat ma objąć ok. 7 tys. kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych.

 

źródło: lodz.gazeta.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365650
Dzisiaj153
Wczoraj143
Tydzień296
Miesiąc4296