GIODO bada wścibski viaToll

Naczelna Rada Adwokacka domaga się kontroli przetwarzania danych osobowych przez system elektronicznego poboru opłat. Nie tylko ona.

Działalność obsługiwanego przez firmę Kapsch systemu elektronicznego poboru opłat viaToll budzi coraz większe kontrowersje. W ubiegły czwartek Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA), zwrócił się do Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) o skontrolowanie sposobu przetwarzania przez via- Toll danych osobowych. W opinii prawników sposób działania systemu łamie konstytucję i godzi w obywatelskie swobody.

Co budzi wątpliwości NRA? „Jest (…) możliwe, że na tego typu fotografiach zostaną utrwalone informacje ujawniające stan zdrowia (znaczek inwalidzki, świadczący o niepełnosprawności kierowcy), poglądy polityczne (znaki czy flagi odnoszące się do konkretnych ideologii politycznych na szybie samochodu) czy nawet nałogi (palenie papierosów) osoby kierującej pojazdem” — napisał Andrzej Zwara.

Tymczasem — jak wyjaśnia — prawo zakazuje przetwarzania takich danych, podobnie jak dotyczących pochodzenia rasowego czy życia seksualnego. Co na to GIODO? — Podobny sygnał wpłynął do nas wcześniej, dlatego już zajmujemy się tą sprawą — mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.

 

źródło:  PulsBiznesu.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

371224
Dzisiaj78
Wczoraj192
Tydzień888
Miesiąc4300