Brak biletu parkingowego za szybą? Będziesz bezkarny

W Warszawie z karą nie muszą liczyć się kierowcy, którzy nie pozostawią za szybą kwitu parkingowego, informuje „Rzeczpospolita”. Do tej pory w stolicy funkcjonowała uchwała rady miejskiej, w myśl której brak biletu w widocznym miejscu był jednoznaczny z nieopłaceniem postoju. W podobny sposób strefy płatnego parkowania funkcjonują praktycznie w każdym polskim mieście. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł niezgodność tego zapisu z prawem. Taki sam wyrok w identycznej sprawie wcześniej wydał sąd z Łodzi. Co to oznacza dla kierowców?

Taka interpretacja przepisów oznacza, że kierowcy parkujący w strefie płatnego postoju muszą wnieść należną opłatę, ale dowód takiego stanu rzeczy mogą zostawić w schowku na rękawiczki lub w portfelu. Uchwała rady miejskiej dotycząca parkingów nie może zmusić posiadaczy aut do pozostawiania biletów w widocznym miejscu za szybą. W konsekwencji, właściciel samochodu, który tak postąpił, nie musi przyjmować ewentualnego mandatu nałożonego przez straż miejską, czy inną służbę powołaną do egzekwowania opłat. Jeśli po powrocie do samochodu za wycieraczką zauważy informacje o nałożeniu mandatu, musi po prostu udać się pod wskazany na druczku adres i przedstawić bilet parkingowy uprawniający do postoju.
 
Władze miast z pewnością niechętnie będą odnosić się do takiej interpretacji przepisów. Dla nich oznacza to dodatkowe trudności w karaniu kierowców, którzy nie płacą za postój, a dodatkowo grozi rozkwitem handlu używanymi biletami parkingowymi.

 

 

źródło: moto.wp.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

365368
Dzisiaj14
Wczoraj139
Tydzień14
Miesiąc4014