Nie ma odszkodowania. Będzie blokada autostrady A4.

Ewa Chmura już kiedyś zapowiadała blokadę A4 na odcinku Tarnów Zachód - Tarnów Północ, ale wycofała się z tych planów. W marcu zapowiedziała jednak, że jeśli w kwietniu urząd wojewódzki nie zakończy kolejnej wyceny jej działki, przekazanej w 2008 r. pod budowę A4, zablokuje drogę na weekend majowy.

GDDKiA wypłaci odszkodowanie, kiedy właścicielka zaakceptuje cenę. Poprzednie dwie wyceny zostały unieważnione na poziomie ministerialnym z powodów formalnych. Co ciekawe, w obu przypadkach kwoty ustalone przez rzeczoznawców zasadniczo różniły się od siebie. W sierpniu 2010 r. oszacowano działkę na prawie 114 tys. zł, w styczniu 2012 r. zaś na 18,5 tys. zł. Według urzędu wojewódzkiego różnica wynikała ze zmiany przepisów dotyczących wyceny nieruchomości - w pierwszym przypadku brano pod uwagę średnią cenę z całego województwa, w drugim z gminy, w której wyceniana działka się znajdowała.

Właścicielka liczyła, że kolejna wycena nastąpi szybko i będzie dla niej satysfakcjonująca. Ale urząd wojewódzki w styczniu tego roku wyznaczył pół roku na zakończenie postępowania. Urzędnicy stwierdzili też, że wobec obowiązywania wciąż tych samych przepisów mają ograniczone możliwości zmiany wysokości odszkodowania. W takiej sytuacji kobieta znów zapowiedziała blokadę. - Będzie ona polegała na przejeździe kilku samochodów z najmniejszą dopuszczalną prędkością po obu pasach w obie strony - mówił Marian Gniazdo, pełnomocnik Chmury.

Ostatecznie protest ma się rozpocząć 25 kwietnia i potrwać do 30 kwietnia (z pominięciem niedzieli) i być kontynuowany 5-6 maja. W tych dniach wyjeżdżający na majówkę na wschód w godzinach 7-21 mogą napotkać utrudnienia.

GDDKiA ostrzega organizatorów blokady przed konsekwencjami. - Wystosowaliśmy pismo do pani Chmury z informacją, że planowany przejazd spowalniający płynność ruchu stanowi wykroczenie podlegające regulacji z artykułu 90. Kodeksu wykroczeń, dotyczącego utrudnień w ruchu, co może spowodować nałożeniem mandatu przez policję - mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA. Dodaje, że policja została już zawiadomiona o planowanym proteście.

 

 

źródło: krakow.gazeta.pl

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

371225
Dzisiaj79
Wczoraj192
Tydzień889
Miesiąc4301