Niecodzienny eksperyment policji. Kierowcy nie zauważają znaków

Jak podał zespół prasowy śląskiej policji, akcja została przeprowadzona przez policjantów drogówki z komend wojewódzkiej i miejskiej w Katowicach. Wsparcia udzielili im zarządca ulic i mostów w Katowicach, a także kierowca rajdowy Maciej Dreszer.

Na poboczu ulicy Kościuszki zaparkowano dwa wyścigowe samochody używane przez 17-letniego rajdowca. Młodemu kierowcy towarzyszyły dwie hostessy. Tuż za nim została zamontowana tablica przypominająca znak drogowy ograniczenia prędkości jazdy do 44 km/h. Ok. 100 metrów dalej patrol policjantów ruchu drogowego zatrzymywał kierowców prosząc ich o odpowiedź na pytania dotyczące tego, co przykuło ich uwagę i czy zauważyli nietypowy znak.

 Aż 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że byli do tego stopnia rozproszeni sytuacją przy drodze, iż nie zauważyli znaku. Kolejni ankietowani twierdzili, że widzieli znak, choć kolejność zapamiętywania była następująca: samochody - dziewczyny - znak. W jednym tylko przypadku kierowca oraz pasażer skupili się wyłącznie na nietypowym znaku, co dodatkowo wywiązało między nimi dyskusję na temat prawidłowości tego typu znaku w odniesieniu do przepisów ruchu drogowego.

Jak podkreślają organizatorzy, akcja była realizowana w ramach kampanii społecznej, która ma ograniczyć wypadki wśród młodych kierowców. Ich zdaniem pokazała jak wielu uczestników ruchu drogowego nie dostrzega znaków drogowych, gdyż rozprasza się rozmieszczonymi wzdłuż drogi reklamami oraz innymi kuszącymi wzrok sytuacjami. Policjanci zaapelowali, aby podczas jazdy samochodem skupiać się jednak na drodze i bezpiecznym kierowaniu autem.

 

 

źródło: PAP

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

371225
Dzisiaj79
Wczoraj192
Tydzień889
Miesiąc4301