W 2015 r. zostanie otwarte zmodernizowane przejście graniczne z Białorusią

Władze oceniają, że obecnie poziom zaawansowania prac wynosi 50 proc. Granicę przez przejście z Białorusią Połowce-Pieszczatka mogą przekraczać jedynie obywatele Polski i Białorusi, jadący samochodami osobowymi. Przejście funkcjonuje obecnie w tymczasowych obiektach. Generalna modernizacja sprawi, że będzie to przejście o statusie międzynarodowym, dostępne dla obywateli wszystkich państw. Odprawy będą szybsze, a ruch graniczny się zwiększy.

Projekt modernizacji i rozbudowy przejścia w Połowcach realizowany jest ze środków unijnych, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a także z pieniędzy z budżetu państwa i funduszu granic zewnętrznych.

 We wtorek w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa podsumowująca część projektu w Połowcach, finansowaną z transgranicznego programu współpracy. Partnerem po stronie białoruskiej jest Państwowy Komitet Celny Republiki Białorusi, który za unijne pieniądze modernizuje przejście po swojej stronie, w Pieszczatce. Wartość projektu po stronie polskiej w programie wynosiła 38 mln zł. Jak powiedziała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz, ta część projektu dotyczyła budowy podstawowej infrastruktury, m.in. budynku głównego, budynków kontroli szczegółowej dla samochodów osobowych i ciężarowych oraz niektórych wiat.

Dodała, że obecnie trwają kolejne prace, finansowane przede wszystkim ze środków szwajcarskich. Dzięki nim powstanie jeszcze siedem obiektów, w tym m.in. budynki kontroli szczegółowej dla ruchu pieszego, kontroli paszportowo-celnej, administracyjnej, budynek usługowy, czy stanowiska do prześwietlania samochodów urządzeniami rentgenowskimi. Za pieniądze ze Szwajcarii będą też wyposażane poszczególne budynki. Wartość tego dofinansowania wynosi 61 mln zł. Stachowicz powiedziała, że przejście Połowce-Pieszczatka zostanie otwarte dopiero w 2015 roku, gdyż dopiero wtedy ma się zakończyć modernizacja przejścia po stronie białoruskiej.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno mówił na konferencji, że przejście w Połowcach jest "szczególne, bo będzie otwierało Unię Europejską na Wschód". Jego zdaniem Połowce będą też ważne dla gminy Czeremcha, na terenie której leży przejście, w związku z planami wprowadzenia małego ruchu granicznego z Białorusią. Zdaniem zastępcy komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk Mirosława Doroszkiewicza, zmodernizowane przejście poprawi komfort pracy zarówno pograniczników jak i celników. Atutem przejścia będzie też to, że oprócz odprawy samochodowej czy ciężarowej, będzie możliwa odprawa w ruchu pieszym.

Przebudowa przejścia granicznego w Połowcach trwa od 2008 roku. Kosztorysowa wartość projektu to 173 mln zł, ale - jak zaznaczyła dyrektor Stachowicz - kwota ta może ulec zmianie, bo już są oszczędności na przetargach (ok. 14 mln zł), a nie wszystkie zostały jeszcze ogłoszone i rozstrzygnięte.

 

 

źródło: PAP

 

Zaloguj się

Liczba odwiedzających

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

374939
Dzisiaj81
Wczoraj195
Tydzień1021
Miesiąc2796